Достапни линкови

logo-print

Пратеничка со џамија зборуваше во турскиот парламент


За прв впат во историјата на турскиот парламент пратеничка говореше од собраниска говорница носејќи на себе шамија, јавија турските медиуми. Пратничката Џанан Џандемир Челик од владејачката Партија на правдата и развојот зборуваше во дебатата за буџетот за 2014 година на Министерството за транспорт. По говорот дел пратеници и ракоплескаа.
Во почетокот на октомври престана да важи забраната за носење шамии од жени во државните институции.
XS
SM
MD
LG