Достапни линкови

logo-print

Јанукович на разговори за кризата во Украина


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска ќе учествува на разговорите за начините за излез од ќорсокакот со демонстрантите кои бараат негова оставка откако тој не ја потпиша Спогодбата за асоцијација со Европската унија. На разговорите ќе учествуваат и екс претседателот Леонид Кравчук, еден од опозициските лидери Виталиј Кличко, како и други украински политичари и верски лидери. Опозицијата претходно одбиваше да биде дел од разговорите. Во меѓувреме, проевропските демонстранти и натаму се на Плоштадот на независноста.
XS
SM
MD
LG