Достапни линкови

logo-print

Вељаноски во Албанија


претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски

претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски

Во рамките на официјалната посета на Албанија, претседателот на Собранието на Македонија Трајко Вељаноски се сретна со својот колега Илир Мета, со претседателот на државата Бујар Нишани и со заменик премиерот Нико Пелеши. Притоа станало збор за регионалната соработка и за соработката во евроатлантските процеси. На средбите, како што соопшти кабинетот на Вељаноски, било дискутирано и за малцинствата при што е потенцирано дека на Албанците во Македонија и на Македонците во Албанија се гледа како на фактор кој наместо да дели, соединува, затоа што се своевидна органска врска меѓу двете држави.
XS
SM
MD
LG