Достапни линкови

logo-print

Уште една грчка партија го нападна Бутарис


Во Грција покрај вербалниот напад на Златна Зора која солунскиот градоначалник Јанис Бутарис го нарече предавник за неговото учество на презентацијата на Солун во Стопанската комора на Македонија и Партијата „Независни Грци“ соопшти дека „со тоа што прифатил да стои пред банер на кој пишува Стопанска комора на Македонија, Бутарис ја поддржува пропагандата на Скопје“. „За историската вистина за грчкиот карактер на Македонија не се преговара. Со игнорирањето на провокацијата од страна на словенските соседи од Скопје , Бутарис продолжува да ја признава нивната пропаганда заборавајќи дека го претставува грчкиот народ и дека градоначалник на Солун , а не на Скопје“, се вели во соопштението на партијата.
XS
SM
MD
LG