Достапни линкови

logo-print

Младиќ ќе мора да сведочи во процесот против Караџиќ


Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија му наложи на поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ да сведочи во процесот против политичкиот лидер од времето на војната, Радован Караџиќ.
Трибуналот ја прифати молбата на Караџиќ да го задолжи Младиќ да сведочи во неговиот процес. Караџиќ тоа го побара уште во април, откако Младиќ одби тоа да го направи доброволно. Се очекува Младиќ во јануари да се појави како сведок во процесот против Караџиќ.
И двајцата тврдат дека не се виновни за обвиненијата за кои се товарат: геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства.
XS
SM
MD
LG