Достапни линкови

logo-print

Кери бара да нема нови санкции против Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери апелираше до американските законодавци да не наметнуваат нови санкции против Техеран откако светските сили го спроведоа првиот чекор од договорот кој бара сеопфатен договор со Иран за спречување на неговата нуклеарна програма. Кери изјави дека тие бараат да им се даде простор и време на експертите и преговарачите да ја завршат својата работа. Тој исто така рече дека ако договорот за градење доверба постигнат минатиот месец во Женева пропадне, американската администрација ќе побара од Конгресот повеќе санкции против Иран. Републиканците и демократите членови на влијателниот Комитет за надворешни порашања покренаа прашање околу тоа дали договорот од 24 ноември соодветно ја ограничува иранската нуклеарна програма во замена за некои олеснување за санкции на Техеран.
XS
SM
MD
LG