Достапни линкови

logo-print

Протестни зони за време на олимпијадата во Сочи


Шефот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах соопшти дека руските организатори се согласиле да формираат протестни зони за време на Зимските олимписки игри во Сочи. Бах изјави дека Русите ќе постават одредени области за "луѓето кои сакаат да го изразат своето мислење или сакааат да покажат дали се за или против нешто."
Во август, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се забрануваат "собири, митинзи, демонстрации, маршеви и протести" за време на Олимписките игри и Параолимпијадата во Сочи. Аналитичарите коментираат дека декретот на Путин се појави како одговор за да се исклучат можните демонстрации против контроверзниот закон за забрана за промоцијата на "нетрадиционалните сексуални односи" на малолетни лица.
XS
SM
MD
LG