Достапни линкови

logo-print

Путин нареди повеќе руски војници на Арктикот


Рускиот претседател Владимир Путин нареди поголемо руско воено присуство на Арктикот. Се прецизира дека тоа било направено со цел да се заштитат руските национални интереси во тој регион. Русија е меѓу неколкуте земји, како Канада, Норвешка и Данска, кои полагаат право на енергетска експлоатација на Арктикот.
XS
SM
MD
LG