Достапни линкови

logo-print

Во Киев разговори Ештон Јанукович


Викторија Нуланд во Киев

Викторија Нуланд во Киев

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска во Киев се сретна со шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон во изнаоѓање начини за излез од ќорсокакот во Украина по големите протести против одлуката на Јанукович да не ја потпише спогодбата за потесни врски со Европската унија. Претходно Јанукович најави дека утре во Брисел за таа цел ќе престојува висока украинска делегација. Тој додаде дека ќе побара од главниот обвинител да најде начин за ослободување на некои од затворените демонстранти. Во меѓувреме, американскиот дипломат Викторија Нуланд во Киев се ретна со лидерите на украинската опозиција.
XS
SM
MD
LG