Достапни линкови

logo-print

Француски војници загинаа во Бангуи


Бангуи

Бангуи

Двајца француски војници се убиени во Бангуи, главниот град на Централно Африканската Република.
Тие се првите жртви откако околу 1600 француски војници влегоа во земјата минатата недела со цел да ги раздвојат муслиманските и христијанските вооружени групи кои стојат зад убиства на стотици луѓе.
Во земјата под покровителство на ОН влегоа и војници на Африканската Унија.
XS
SM
MD
LG