Достапни линкови

logo-print

Путин нареди затворање на два државни медиума


Рускиот претседател Владимир Путин нареди затворање на државната агенција РИА Новости во рамките на реорганизацијата на државните медиуми. Исто така беѓше затворено и државнотот радио Гласот на Русија. Двата медиуми треба да се апсорбираат во новиот конгломерат на државни медиуми, наречен Росија Сегодниа, Новата реорганизација се прави со цел заштеда на пари но од РИА новости на прес конференција по повод затварањето рекоа дека неговата цел е зголемување на државната контрола над државните медиуми.
XS
SM
MD
LG