Достапни линкови

logo-print

НАСА пронајде докази дека постоело езеро на Марс


Научниците од американската вселенска агенција НАСА велат дека нашле докази за древно езеро на Марс што ја поддржува тезата за постоење микробилошки живот. Научницвте велат дека езерото веројатно опфаќало површина од 50 километри а примероци земени од езерото покажуваат дека тоа постоело најмалку десетици илјади години. Научниците велат и дека езерото во Гејл Кратерот би можело да одржува едноставен вид на микроби кои што на земјата живеат во пештери или и хидротермални води на океанското дно.
XS
SM
MD
LG