Достапни линкови

logo-print

Груевски на средба со амбасадорите на ЕУ


Премиерот Никола Груевски денеска во Брисел се сретна со амбасадорите на земјите членки на ЕУ.
На средбата чиј домаќин беше италијанскиот амбасадор во ЕУ Стефано Санино, премиерот Груевски пред дипломатскиот кор во Брисел ги објасни чекорите на македонската Влада за зачленување во ЕУ, за реформскиот процес и напорите кои се превземаат на полето на економијата.

Груевски претходно во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј.

„Мислам дека господинот Ван Ромпуј директно од нас доби вистинска слика за она што се случува во Македонија оти кај секој политичар овде пристигнуваат различни информации од различни страни“, изјави Груевски.

На средбата Ромпуј повторил дека за отворањето на преговорите за членство е неопходна согласност од сите членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG