Достапни линкови

logo-print

Украинската опозиција бара напуштање на Градското собрание


Координаторите на проевропските протести во Украина ги повикаа нивните поддржувачи да ја напуштат зградата на градските власти откако таму пристигнале неколку автобуси со полицајци. Неколку десетици специјалци почнале да се распоредуваат околу местата каде што се демонстрантите. Во меѓувреме, четири метро станици биле затвоени по дојавата дека била поставена бомба. Вчера во Киев над половина милион украинци протестираа против претседателот Виктор Јанукович и неговата одлука да не ја потпише спогодбата за aсоцијација со Европската унија.
XS
SM
MD
LG