Достапни линкови

logo-print

Хејгел се среќава со премиерот на Пакистан Шариф


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел кој вчера беше во Авганистан денеска пристигна во Пакистан каде треба да има разговори со премиерот Наваз Шариф и други официјални пакистански претставници. Хејгел е првиот шеф на Пентагон која остварува ваква посета на Пакистан во последните четири години.Односите меѓу Вашингтон и Исламабад станаа тензични поради американските воздушни напади во пакистанскиот граничен појас и присуството на авганистанските талибанаци на таа територија.Во рамки на посетата на Исламабад Хејгел треба да има среда и со новиот армиски шеф Генералот Рахел Шариф.
XS
SM
MD
LG