Достапни линкови

logo-print

Хејгел во посета на американските трупи во Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел го продолжува престојот во Авганистан со посета на американските трупи што се стационирани таму. Хејгел пристигна во Кабул вчера во ненајавена посета.Тој се сретна со авганистанскиот министер за одбрана од кого добил уверување дека Безбедносниот договор со Авганистан ќе биде потпишан на време. Хејгел исто така изјави дека не мисли оти поголем американски притисок би бил корисен во обидите да се натера претседателот Хамид Карази да го потпише договорот со кој на американските сили ќе им се овозможи да останат во земјата и по 2014 година.
XS
SM
MD
LG