Достапни линкови

logo-print

Хајгел добил гаранции за договор со Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Чак Хајгел изјави дека авганистанскиот министер за одбрана го охрабрил оти Безбедносниот договор со САД ќе биде потпишан на време.
Хејгел ова го кажа по денешните разговорите со Бисмилах Кхан Мохамади што ги оствари денеска во текот на ненајавената посета на Кабул.
Хејгел исто така изјави дека не мисли оти поголем американски притисок би бил корисен во обидите да се натера претседателот Хамид Карази да го потпише договорот со кој на американските сили ќе им се овозможи да останат во земјата и по 2014 година.


XS
SM
MD
LG