Достапни линкови

logo-print

Хејгел се среќева со американските трупи во Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел пристигна во Авганистан за да ги посети американските трупи што се стационирани таму. Денешната ненајавена посета е поврзана со неусогласеноста меѓу Вашингтон и Кабул околу безбедносниот договор.Американските претставници соопштија дека не е планирана средба со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи кој одбива да го потпише Билатерално Безбедносниот Договор кој се однесува на престојот на НАТО силите предводени од САД во земјата по 2014. Портпаролот на авганистанскиот претседател пак изјави дека Карзаи и Хејгел треба да имаат средба подоцна во текот на денот.
XS
SM
MD
LG