Достапни линкови

logo-print

Јужна Африка му оддава почит на Мандела


Јужна Африка во текот на целата недела ќе му оддава почит на поранешниот претседател и симбол на борбата против апартхејдот Нелсон Мандела,а на неговиот погреб во недела на 15 ти овој месец ќе присуствуваат лидерите на земјите од целиот свет. Мандела ќе биде погребан во родниот град Кун на југот од земјата, а последна почит меѓу останатите ќе му одадат и претседателот на САД Барак Обама. Пред погребот телото на Мандела три дена ќе биде изложено во седиштето на претседателството во Преторија.Мандела во четвртокот вечерта почина во Јоханесбург,а африканските власти прогласија десетдневна национална жалост.
XS
SM
MD
LG