Достапни линкови

logo-print

Тимошенко го заврши штрајкот со глад


Затворената поранешна украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска го прекина штрајкот со глад. Ова го соопшти нејзината ќерка Јевхенија, прецизирајќи дека Јулија тоа го сторила на барање на нејзините поддржувачи. Тимошенко почна да гладува на 25 ноември во знак на протест поради одлуката на украинската влада да не ја потпише Спогодбата за асоцијација со Европската унија. Таа е осудена на седум години затвор за злоупотреба на премиерската функција.
XS
SM
MD
LG