Достапни линкови

logo-print

Процесот против Тимошенко продолжува


Адвокатот Сергеј Власенко

Адвокатот Сергеј Власенко

Судот во Харков во источна Украина денеска го продолжи процесот за даночно затајување против поранешниот премиер Јулија Тимошенко.
Таа наводно одбила да учествува во расправата.
Во меѓувреме, непознат напаѓач, врз лицето на нејзинот адвокат Сергеј Власенко, во внатрешноста на судската зграда фрлил зелена течност, анти септик, позната како зелионка во Украина.
Власенко, кој не бил повреден, побарал истрага.
Тимошенко, ривал на претседателот Виктор Јанукович, веќе отслужува седумгодишната затворска казна за злоупотреба на власта. Тимошенко смета дека обвиненијата се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG