Достапни линкови

logo-print

Вашингтон не ја признава кинеската одбранбена зона


Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека Вашингтон не ја признава новата воздушна одбрана зона на Кина околу спорните острови во источниот дел на Кинеско море.
Бајден ова го изјави за време на говорот во универзитет во Сеул, Јужна Кореја.
Тој претходно разговараше со кинеските лидери и рече дека таа порака ја испратил во Пекинг.
Бајден во Сеул порача и дека Северна Кореја нема да има напредок се додека се стреми кон нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG