Достапни линкови

logo-print

Закани за растурање на протестите во Украина


Шефот на полициските сили во Киев Валери Мазан се закани со интервенција против демонстрантите кои до понеделник нема да ја испочитуваат судската наредба за прекин на блокадите на владините згради во Украина. Во земјавата продолжуваат про-европските протести со најави за блокада на административни згради и покрај заканите за насилно растурање на демонстрациите кои добиваат подршка од министрите за надворешни работи на западните земји. Украинскиот премиер Микола Азаров ги нарече демонстрантите нацисти и екстремисти додека неговиот заменик Серхијх Абзуров го одби предлогот на опозицијата за предвремени избори.
XS
SM
MD
LG