Достапни линкови

logo-print

Ватикан со специјален комитет за секс злоупотреби


Ватикан ќе воспостави специјален комитет за сексуални злоупотреби во Католичката Црква и на жртвите ќе им се нуди помош.

Ова го изјави архибискупот на Бостон кој беше центар на секс скандалот во кој беа вмешани католички свештеници.

Папата Франческо претходно изјави дека справувањето со секслуалните злоупотреби е од витално значење за кредибилитетот на Црквата.
XS
SM
MD
LG