Достапни линкови

logo-print

ЕК препорачува одново преговарање за Јужен тек


Европската комисија им препорача на сите нејзини членки кои имаат потпишано договори со Русија за гасоводот Јужен тек, повторно да преговараат за условите на договореното. Според комисијата, тие не се согласувале со европската легислатива. Се додава дека тоа нема да значи и прекин на изградбата на гасоводот. Договори за Јужен тек имаат потпишано Бугарија, Хрватска, Унгарија, Грција, Словенија и Австрија, како и Србија која не е членка на Унијата.
XS
SM
MD
LG