Достапни линкови

logo-print

ОН за воена акција во Централнафриканската Република


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за одобрување воена акција на француските и африканските сили во Централноафриканската Република. Тоа го побара Франција со цел да биде прекинато насилството меѓу муслиманите и христијаните во таа земја. Мисијата би имала мандат од една година, при што француските сили ќе имаат овластување да ги преземат сите неопходни мерки за да заведат мир во земјата.
XS
SM
MD
LG