Достапни линкови

logo-print

Пронајден украдениот камион со радиоактивен материјал


Меѓународната организација за атомска енергија соопшти дека во Мексико бил пронајден камионот со опасен радиоактивен материјал блиску до местото каде што претходно бил бил украден. Агенцијата прецизира дека камионот превезувал радиоактивен кобалт од една болница во Тихуана до центарот за радиоактивен отпад. Се страхува дека овој материјал би можело да биде искористен за правање таканаречена „валкана бомба“. Во минатата година Агенцијата регистрирала 17 случаи на илегално поседување и обиди за продавање нуклеарен материјал.
XS
SM
MD
LG