Достапни линкови

logo-print

Вестервеле се сретна со демонстрантите во Украина


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле се сретна со украинските проевропски демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев. Тој ги посети демонстрантите, како и лидерот на опозицијата и боксерски шампион Виталиј Кличко. Вестервеле изјави дека вратата на ЕУ останува отворена за Украина, иако владата деновиве реши да не ги потпише договорите за асоцијација со Унијата и за слободна трговија, туку да ги приближува односите со соседна Русија.
Ваквата одлука на владата предизвика најголеми протести во Украина по Портокаловата револуција од 2004-та година.
Претходно, тројцата поранешни украински претседатели Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Јушченко, изразија поддршка за демонстрантите.
XS
SM
MD
LG