Достапни линкови

logo-print

Уапсени 16 Иранци за антивладини активности


Иранската револуционерна гарда уапсила 16 лица под обвинение дека им давале материјали на антивладини интернет страници. Иранската новинска агенција го цитира Ахмад Горбани, обвинител во Керман во јужен Иран, кој вели дека уапсените се обвинети за соработка со западни и антиирански новински мрежи. Засега не е соопштен идентитетот на овие 16 лица. Во извештајот се вели дека властите веруваат оти некои од уапсените биле на тренинг сесии во Турција и во Малезија.
Во написот се наведува и дека иранската морална полиција го уапсила Амир Таталу, популарен андерграунд пејач чии песни според властите се несоодветни.
XS
SM
MD
LG