Достапни линкови

logo-print

Во Мексико украден камион со радиоактивен материјал


Меѓународната организација за атомска енергија соопшти дека камион со опасен радиоактивен материјал бил украден во Мексико. Агенцијата прецизира дека камионот превезувал радиоактивен кобалт од една болница во Тихуана до центарот за радиоактивен отпад. Се страхува дека овој материјал би можело да биде искористен за правање таканаречена „валкана бомба“. Во минатата година Агенцијата регистрирала 17 случаи на илегално поседување и обиди за продавање нуклеарен материјал.
XS
SM
MD
LG