Достапни линкови

logo-print

Хезболах ја обвини Саудиска Арабија за бомбашки напад во Бејрут


Шефот на либанската милитантна шиитска организација Хезболах ја обвини Саудиска Арабија за бомбашкиот напад врз иранската амбасада во Бејрут. Во самоубиствениот напад на 19 ноември загинаа 25 луѓе. Одговорноста за нападот ја презеде организацијата Бригадите на Абдула Азам, која е поврзана со Ал Каеда. Според нив, нападот е извршен поради поддршката од Иран и од Хезболах за сирискиот режим на Башар ал-Асад. Шефот на Хезболах, Хасан Насрала, вчера изјави дека верува оти напаѓачите се поврзани со саудиските служби за безбедност. Според него, причина за нападот е „неуспехот“ на Саудиска Арабија во Сирија. Саудиска Арабија е најголемиот меѓународен поддржувач на сириските бунтовници.
XS
SM
MD
LG