Достапни линкови

logo-print

Протести на новинарите во Пакистан


Во Пакистан денеска протестираат новинарите во знак на револт против нападот врз канцелариите на еден од водечките медиуми во земјата. Демонстрации се одржуваат пред парламентот во Исламабад и во другите поголеми градови поради вчерашниот бомбашки напад и престрелка врз канцелариите на Експрес медиа груп во Карачи, која издава весници и има телевизиски канал. Пакистан е една од најопасните земји за новинарите, но вооружени напади врз објекти на медиуми се ретки.
XS
SM
MD
LG