Достапни линкови

logo-print

Бајден во Токио на разговори за смирување на тензиите со Кина


Американскиот потпретседател Џо Бајден, денеска во Токио разговараше со јапонскиот премиер Шинзо Абе во врска со новите регионални тензии откако Кина воведе безбедносна воздушна зона над островите во Источно Кинеско Море. Во интервју за јапонски медиуми Бајден изјави дека Вашингтон е загрижен од потегот на Пекинг и ги повика Кина и Јапонија да ги смират тензиите.
XS
SM
MD
LG