Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент ќе расправа за довербата во владата


Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот претседател Виктор Јанукович

Украинскиот парламент се очекува денеска да распрва дали да гласа за недоверба во владата. Опозицијата бара оставка од владата откако претседателот Виктор Јанукович одлучи да го одложи потпишувањето на Спогодбата за асоцијација со ЕУ. Одлуката на Јанукович предизвика низа протести во земјата.
Јанукович и покрај кризата во Украина планира да денеска отпатува за Кина, каде ќе бара финансиска помош за неговата земја.
XS
SM
MD
LG