Достапни линкови

logo-print

Бугарија поддржува членство на Косово во ОН


бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин

бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин

Косово може да смета на поддршката на Бугарија кога ќе поска да стане членка на Обединетите нации. Ова денеска го изјавил бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин по средбата со шефот на косовската дипломатија Енвер Хоџај. „Бугарија ја призна Република Косово како независна држава и досега ги поддржуваше нејзините напори за приклучување во неколку други меѓународни организации. Поради тоа не би имало логика да не го поддржиме косовското членство во Обединетите нации“, рече Винегин.
XS
SM
MD
LG