Достапни линкови

logo-print

Хрватите гласаа против истополовите бракови


На референдумот што се одржа во Хрватска за амандманите на уставот со кои се забрануваат истополовите бракови победи опцијата„ за“.Референдумот беше резултат на иницијатива на црквата. Референдумот предизвика жестока дебата во земјата. Излезноста беше 37 проценти. Премиерот Зоран Милановиќ рече дека референдумот е тажен и бесмислен и рече дека ќе се заложи за зголемување на средствата со кои ќе се помоге унапредувањето на правата на истополовите бракови.
XS
SM
MD
LG