Достапни линкови

logo-print

САД нудат помош за уништување на сириското хемиско оружје


САД понудија да уништат дел од сирискиот арсенал на хемиско оружје на своите бродови во Средоземното море, соопшти денеска Организацијата за забрана на хемиското оружје. Американската влада понудила „технологија, поддршка и финансирање на уништувањето“ на дел од сириското хемиско оружје на море, се вели во соопштението од организацијата. Како што се јавува, оваа акција , со помош на Сирија би требало да биде завршена до 31 декември 2013 година. Според резолуцијата на ООН , уништувањето на хемиското оружје Сирија треба да го заврши до 30 јуни 2014 година.
XS
SM
MD
LG