Достапни линкови

logo-print

Во Тајланд продолжуваат антивладините протести


Најмалку илјада антивладини демонстранти денеска упаднале во штабот на тајландската армија во Бангкок. Се наведува дека тие се наоѓале во дворот, но не и во зградата на армискиот штаб. Демонстрантите, според агенциите, протестираат и пред партиските канцеларии во градот. Премиерот Јинглук Шинаватра вчера го преживеа гласањето за недовреба во парламентот. На протестите кои почнаа во минатата недела се бара оставка на нејзината влада. Демонстрантите сметаат дека владата и натаму е под контрола на нејзиниот брат, поранешниот лидер Таксин Шинаватра кој претходно беше отстранет од функцијата.
XS
SM
MD
LG