Достапни линкови

logo-print

Москва го осуди нападот врз руската амбасада во Дамаск


Руската амбасада во Дамаск

Руската амбасада во Дамаск

Русија го осуди смртоносниот напад вра руската амбасада во Дамаск во кој загина еден Сириец, а девет локални жители беа повредени. Во вчерашниот напад нема повредени Руси. Во соопштението на министерството за надворешни работи се осудува инцидентот како терористички акт и се повикува на казнување на извршителите.
Американскиот Стејт департмент исто така го осуди инцидентот.
Амбасадата на Русија, која е поддржувач на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, годинава уште два пати беше цел на напади од осомничени бунтовнички сили, кои сакаат да ја соборат владата.
XS
SM
MD
LG