Достапни линкови

logo-print

Американските служби ги следеле исламистичките екстремисти на порно сајтови


Службите на американската Национална безбедносна армија ги следела активностите на исламските екстремисти на порнографски сајтови за да ги дискредитираат пишува порталот Хафингтон Пост повикувајќи се на тајни документи.Според тие документи до кои е дојдено преку поранешниот соработник на НСА Едвард Сноуден, американската служба следела шест неименувани радикални исламисти и нивните посети на порнографските сајтови. Целта на тој надзор ,како што се наведува е да се пронајде нивната лична слаба точка за да се поткопа кредибилитетот на исламистите. Хафингтон Пост објави делови од документите датирани од 3 ноември 2012 година. Овие шест исламисти не биле вклучени во терористички активности.
XS
SM
MD
LG