Достапни линкови

logo-print

Јанукович се среќава со Европските лидери во Вилнус


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска треба да има средба со Европските лидери, неколку дена откако тој кажа дека Украина не е подготвена да го потпише договорот за стабилизација и за слободна трговија со ЕУ. Јанукович треба да присуствува на вечерата со која се отвора третиот Самит на Источното партнерство и ЕУ во Вилнус,Литванија. Украина требаше на овој Самит да го потпише договор за стабилизација и слободна трговија со ЕУ. Во меѓувреме Украина исто така не успеа да ги исполни барањата на ЕУ да ја ослободи опозициската лидерка Јулија Тимошенко. Илјадници демонстранти вчера во Киев се собраа на протести против владата. Источното Партнерство ги опфаќа Еврменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина.
XS
SM
MD
LG