Достапни линкови

logo-print

Апелациионен суд не дозволи Фереџе во градинка


Уставен Суд на Франција

Уставен Суд на Франција

Францускиот Апелационен Суд го потврди правото на детската градинка да отпуши работник кој инсистира да носи исламска шамија на главата на работно место.
Судот со денешната одлука ја поништи пресудата донесена во март дека приватната градинка „Бебето Волк“ од Париз е виновна за верска дискриминација кога во 2008 ја отпушти од работа Фатима Афиф, која инсистирала на тоа по враќање од породилно отсуство.
XS
SM
MD
LG