Достапни линкови

logo-print

Путин против политизацијата на украинскиот случај


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не трeба да се политизира одлуката на Украина да се откаже од спогодбата за потесни врски со Европската унија и побара од Брисел да се се откаже од острите оценки за ваквиот потег на Киев. Путин додаде дека Украина, Европската унија и Русија би требало да се сретнат и да разговараат за ова прашање. Претходно украинскиот премиер Микола Азаров призна дека Русија сугерирала одлагање на потпишувањето на спогодбата за асоцијација и трговија меѓу Украина и Унијата. Во меѓувреме, илјадници проевропски украинци ги продолжуваат протестите во Киев и во другите градови против одлуката на владата да се откаже од европската спогодба.
XS
SM
MD
LG