Достапни линкови

logo-print

Осуден руски блогер за навреда на судија


Сергеј Резник

Сергеј Резник

Судот во рускиот град Ростов на Дон го мосуди на казна затвор од 18 месеци рускиот блогер Сергеј Резник, бидејќи јавно на неговиот блог навредил една судијка на Областниот арбитражен суд. Резник се изјаснил за невин, додавајќи дека станува збор за казна поради неговите професионални активности. Во октомври Резник преживел напад од непознати лица кои со безбол палка го претапале и пукале кон него пред да избегаат.
XS
SM
MD
LG