Достапни линкови

logo-print

Косово нема дилема на кој гасовод да му се приклучи


Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај денеска изјави дека било решено Косово да стане дел од „Трансјадранскиот гасовод“, а не од „Јужен тек“.
Тој посочи дека не постои никаква дилема за тоа на кој гасовод да се приклучи Косово.
„Нашиот цврст став е дека Косово треба да биде дел од ТАП, во кои се вклучени Албанија, Грција и Италија, проект за снабдување на Европската унија со гас, а не дел од иницијатицата за која зборуваат српските власти во Белград, истакна Хоџај.
XS
SM
MD
LG