Достапни линкови

logo-print

Блокадата на НАТО рутата во Пакистан продолжува


tribal agency, in Peshawar, November 8, 2013

tribal agency, in Peshawar, November 8, 2013

Стотици демонстранти веќе 4 ден ја блокираат транспортната рута на НАТО низ пакистанската провинција Кибер Паштунква.

До блокадата доаѓа и покрај наредбата на централната власт во Исламабад за деблокада на патот. Демонстрантите бараат запирање на нападите со американски беспилотни летала.

На блокадата повика лидерот на владеачката партија во оваа провинција еден месец откако во напад со беспилотно летало беше убиен командантот на талибанците во Пакистан Хакимула Мехсуд.
XS
SM
MD
LG