Достапни линкови

logo-print

Полицијата со солзавец против демонстрантите во Киев


Украинската полиција употребила солзавец против демонстрантите на митингот за поддршка на ЕУ кои протестираа во центарот на Киев. Илјадници луѓе протестираат против одлуката на владата да ги суспендира разговорите за договор за асоцијација со Европската унија. Според извештаите, полицијата употребила солзавец кога демонстрантите се обиделе да го пробијат кордонот околу зградата на владата. Според проценките, најмалку 50.000 луѓе присуствувале на протестот. Поддржувачите на владејачката партија во Украина организираа контра протести во близина на протестот за ЕУ.
XS
SM
MD
LG