Достапни линкови

logo-print

Милитанти се противат на кампањата против детска парализа


Милитанти во северозападен Пакистан киднапирале 11 наставници вклучени во кампањата за вакцинација против детска парализа. Локалните власти соопштија дека наставниците биле грабнати од училиште во близина на границата на Пакистан со Авганистан. Киднапирањето е најновo во серијата напади врз здравствените работници кои се обидуваат да ја искоренат болеста. Милитантите ги обвинуваат здравствените работници дека се западни шпиони или дека се дел од заговорот да се стерилизираат муслимани
XS
SM
MD
LG