Достапни линкови

logo-print

Русија да ги ослободи активистите на Гринпис


Меѓународниот поморски суд во Хамбург денеска пресуди Русија да ги ослободи 30 притворени активисти на Гринпис кои протестираа против вадењето нафта на Арктикот, како и нивниот брод. Случајот пред овој суд го покрена Холандија под чие знаме е регистриран бродот на активистите на Гринпис. Тие беа уапсени на 18 септември. Во меѓувреме, на 29 од 30те упасени им е дозволено да бидат пуштени од затвор со кауција. Ним им се заканува седумгодишна казна затвор за хулиганство.
XS
SM
MD
LG