Достапни линкови

Путин: ЕУ вршела притисок врз Украина, а не Русија


Претседателот на Русија Владимир Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ги обвини членките на Европската унија дека вршеле притисок врз Украина за да ја потпише спогодбата за асоцијација и слободна трговија со Унијата. „Всушност ние слушавме закани од нашите европски колеги до Украина, од помош до организирање масовни протести. Тоа е притисок, тоа е уцена“, изјави Путин во Санкт Петербург по разговорите со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Вчера украинската влада соопшти дека се повлекува од трговскиот договор и оти ќе развива потесни врски со Русија.
XS
SM
MD
LG